PLAKA TANIMA SİSTEMİ SETLERİ

Plaka tanıma sistemi konusundaki ihtiyaçlarınızın tümüne hizmet veriyoruz. İhtiyaca özel çözümler sunan firmamız, ekonomik ve profesyonel set ile farklı bütçelere yönelik en iyi şekilde hizmet sunmaktadır.

Plaka Tanıma Sistemi Nedir?

Plaka tanıma sistemi, araç giriş çıkışlarının kontrollü olarak yapıldığı alanlarda kullanılmaktadır. Araç plakaları okunarak çeşitli senaryolar işletilmektedir. İstenen senaryoya bağlı olarak donanım ve yazılım çeşitlendirilmektedir. Birçok alanda kullanımı mümkün olan sistemler özellikle hızlı ve güvenilir olması ile ön plana çıkmaktadır. Bu sistemler, konumlandırıldığı alanlara çok sayıda fayda sağlar.

Plaka Tanıma Sistemleri Nerede Kullanılır?

Kullanım alanları başlıca siteler, ücretli otoparklar ve otoyollardır. Bunun yanında üniversiteler, hastaneler, kamu binaları, askeri bölgeler, sınır ve gümrük alanları, araç muayene istasyonları, araç kantarları gibi birçok alanda da kullanımı mümkündür. Bu sistemler çok sayıda yerde güvenle kullanılabilir. Plaka tanıma sistemi, bir görüntü kaynağından gelen resim bilgisinin bir plaka tanıma yazılımı vasıtası ile proses edilip içerisinden rakam ve harflerden oluşan plaka karakterlerinin ayrıştırılması işlemidir. Görüntü kaynağı olarak kullanılan donanım ip kamera dediğimiz network tabanlı kameralardır. Senaryodaki rolü her saniyede aldığı 25Fps görüntüyü(saniyede 25 resim) anlık olarak yazılıma iletmektir. Yazılım buradaki görüntü analizini yani aldığı resimleri tarayıp içerinden plaka bilgisini çıkaran taraftır. Bunların dışında, plakanın okunmasının ve sayısal bir veri haline getirilmesinden sonra çeşitli senaryolar işletilebilmektedir. Örneğin plaka kayıtlı ise bariyeri aç yada yasaklı bir plaka gelirse ilgili merciye bilgi ver gibi.