Digital güvenlik nedir?

Can ve mal güvenliğini koruma amacı ile hayatımızın hemen hemen her alanında bulunan digital güvenlik sistemleri ihtiyaçlara yönelik şekilde planlanıp kurulmaktadır. İhtiyaçlara yönelik kurulan güvenlik kamera sistemleri, hırsız alarm sistemleri, yangın ihbar sistemleri, su baskını, deprem, temassız güvenli geçiş kontrol, x-ray, ağ güvenliği gibi güvenlik önlemlerini seçerken, ihtiyacınızı tam anlamda karşılandığına dikkat etmenizde fayda vardır. Çünkü artan digital güvenlik tedbirleri ile birlikte bunlara karşı geliştirilen tedbirlerde gelişim göstermektedir. Konusunda uzman ekipler ile hizmet veren kurumsal firmamız can ve mal güvenliğinizi koruma amaçlı en yeni teknolojiye sahip güvenlik sistemlerini kurarak hizmetinize sunmaktadır. Profesyonel ekip ve ekiplerimizin hazırladıkları risk analizleri sayesinde ihtiyaçlarınıza uygun güvenlik sistemlerini yeni teknolojiye uygun altyapıyla sağlıyor ve olası riskleri en aza indirerek güvenliğinizi sağlıyoruz.

Teknolojinin hızla yayılmasıyla birlikte hayatımıza giren terimlerden biri de digital güvenlik oldu. Anne-babaları ve öğrencileri, digital dünyada seyahat ederken dikkatli olmaya çağıran uzmanlar, digital güvenlik için gerekli adımları sık sık dile getiriyor. Peki, digital güvenlik nedir?

Özünde tek bir kavrammış gibi gözüken digital güvenlik, İngilizce’de iki ana kavramdan oluşuyor. Bunlar sırayla “digital security” ve “digital privacy”. Digital güvenlik, internet ve bilgisayarlar programları ile kurulmuş bir ağdaki sağlık bilgileri, banka bilgileri, kişisel veriler, ulaşım ve lokasyon bilgilerinin korunmasında yönelik alınan önlemleri ifade ediyor. Peki, digital güvenlik kapsamında geçen önlemler neler?

Her linke tıklamayın

Linklerden korunmak için her gördüğünüz linke doğrudan tıklamak yerine öncelikle bu linkin gerçekten ilgili kişiden geldiğine emin olun. Ayrıca sisteminizdeki antivirüsün güncel olup olmadığını ve web korumasının açık olup olmadığını da kontrol edin. Eğer bu korumalar tam ise bu yazılımlar linki kontrol edeceği için tehlike azalıyor demektir. Ancak yine de bu türden çok çekici genel başlıklar içeren linklere şüpheyle yaklaşmak iyidir. Bu konuda çocuklarınızı uyarın.

PC’nizi en yeni antivirüs ile koruma altına alın

Eğer sisteminizi güncel tutmuyorsanız, pek çok tehlikeye de açık bir hedef olduğunuzu bilmelisiniz. Windows’u, Adobe Reader, Flash, iTunes ve benzeri gibi uygulamaların güncellemelerini yakından takip etmeli ve bunları güncel tutmalısınız. Bu işlem online güvenliğiniz için temel teşkil eder. Ayrıca bir güvenlik yazılımı (genel olarak antivirüs yazılımı) kullanmalı ve bunu da güncel tutmalısınız.

Yazılım yüklemelerine izin vermeyin

Eğer girdiğiniz herhangi bir web sitesi sizden bir yazılım yüklemenizi istiyorsa; örneğin özel bir codec ya da özel bir download programı gibi cevabınız “hayır” olsun. Çünkü pek çok zararlı yazılım (virüs,truva atı, solucan gibi) bu şekilde yayılmaktadır.

Paylaşımlarını kontrol altında tutun

Çocuklar neyi paylaşmaması gerektiğini büyük ihtimalle bilmiyor olabilir. Bu nedenle çocuklarınızın e-posta adresi, telefon numarası, ev adresi gibi özel bilgileri genel ile paylaşmadığından emin olun.

Eğer onları yenemiyorsanız onlara katılın

Çocuğunuzun hangi sosyal medya sitelerini kullandığını bilmelisiniz. Eğer vaktiniz varsa kendiniz bir profil oluşturup, bu sitede çocuğunuzun arkadaşı ve takipçisi olarak kendinizi ekleyin. Sizin için çok değerli olacak bu işlem, site başına ortalama 5-10 dakikanızı alacaktır.